Mida USA õpetab?

IMG_5851

Teate vast isegi, kuidas vanemad ja targemad räägivad, et välismaal õppimine/töötamine/elamine lööb silma lahti. Sellepärast oli mu isagi väga USAsse tuleku poolt, et see näitab sulle maailma ikka väga teistsugusest küljest. Ja teate, see on täiesti tõsi.

Ameerika on tõestanud väga palju, kui tublid on eestlased. Te ei kujuta ette ka, kui palju ameeriklased raiskavad ja reostavad. Meie väike Eesti pingutab, et taaskasutada plastikut ja vähendada kilekottide kasutust, samal ajal kui siin pakitakse sul toidupoes kõik asjad pisikestesse kilekottidesse, vahepeal isegi topelt. See tekitab tohutu ahastuse, paari poeskäiguga täitub kogu elamine pisikeste Walmarti või Kogeri plastic bag’idega.

Teiseks, nad ei kogu taarat, vaid nende plastpudelid on tehtud sellisest materjalist, mida on kerge kokku suruda ja kõik pudelid lihtsalt visatakse minema. Eestis ma pole kunagi olnud suur säästu-öko tüüp, aga siin seda jura vaadates mõtlen küll, et midagi on väga valesti.

Eestis elab vähem inimesi, kui tavalises USA linnas, seega ükskõik, kui palju head ei tee me keskkonnale, siis piisab mõne ameeriklase igapäevasest käigust Walmarti, et kogu tehtu jälle tasa teha. Kuhu see maailm niimoodi jõuab…

 

IMG_5709
See on isegi halb, kui head need burgerid siin on…

Iga päev tahaks raputada mõnda lapsevanemat siin ja küsida, mille kuradi pärast ta oma eelkooliealisel lapsel ülerasvuda on lasknud. Vaatamata sellele, et vanemad ise vaevu liiguvad, soovivad nad sama tulevikku ka oma lastele. Ja antud teema ei käi paari pere kohta, vaid hea, kui kohtad mõnda familyt päeva jooksul, kus on näha, et vaadatakse, mida toidulauale pannakse. Ega ei olegi USAs lihtne tervislikult toituda (seda tõestab ka mu kosunud päästerõngas ümber keha), sest they basically but everything in everything, kuid näiteks minu hostema Arkansases, oli väga fit ja hoolitses selle eest, et ta pere ei sobiks McDonaldsi reklaamnäoks.

Ja tõesti, siin külmutatakse KÕIKE. Kui sul on mõttes mõni õhtusöök, lõuna või praad, siis võid kindel olla, et leiad selle siit toidupoe sügavkülmikust. Piima kõlblik kuni on tavaliselt kuskil kuuaega.
Ja jäätist ei saa sa poest üksikut, vaid kui juba suhkru järgi lähed, siis osta karp!
Üks jaburduse tippe on sularahaautomaatide drive-in – jah, just nimelt, et isegi raha väljavõtmiseks ei peaks ühtegi lisakalorit kulutama, mis võib kehakaalu säilitamisele saatuslikuks saada.

Olen siin ameeriklasi mustand piisavalt, kuid tegelikult üks positiivne asi, mis olen neilt õppinud on alati teiste aitamine. Niii paljud ameeriklased on mulle sellel suvel abikäe ulatanud erineval moel ja seda ei mingil omakasu eesmärgil. Ma olen saanud korduvalt küüti teise linna otsa, peavarju lihtsalt selle pärast, et meid taheti abistada ning lugematul hulgal sööki-jooki bookfieldil.
Üks isa, kes ise tegeles autode müügi/parandamisega, tuli minuga kaasa autot vaatama, kui vahepeal pidin töötamiseks masina ostma, ja ma ütlesin talle ka, kui tänulik talle selle eest olen, et ta oma vaba aega põhimõtteliselt võõra peale kulutab. Jack aga ütles, et no problem, kui tema tütar on kunagi sama vana kui mina, siis ta tahab, et ka teda aidataks. Auto jäigi ostmata, kuna Jack nägi, et see on kõlbmatu 🙂
Ka mu viimane küüt koju sellel päeval, kui raamatute müügi lõpetasin, oli ühe vanema naise poolt, kes ütles, et teda on elus nii palju aidatud, et ta alati aitab ka teisi ja loodab, et ka mina seda teen, kui selleks on võimalus 🙂

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s